سشوار

تفاوت موتور AC و DC در سشوار

تفاوت موتور AC و DC سشوار یکی از مهمترین تفاوت‌های یک سشوار است. سشوار یک وسیله آرایشی برقی برای خشک کردن موها است. عمده کاربرد این وسیله بعد از خشک کردن موها حالت دهی به آن‌ها می‌باشد. این وسیله از دو بخش اساسی تشکیل شده است. یکی از این دو بخش موتور دمنده می‌باشد و بخش دیگر المنت تولید حرارت است. در این مقاله به تفاوت موتور AC و DC از بخش موتور سشوار خواهیم پرداخت. این که سشوار شما دارای کدام یک از این دو نوع موتور باشد، عامل مهمی در انتخاب و خرید یک سشوار محسوب می‌شود.

سشوارها معمولا در دو نوع سبک و سنگین طراحی می‌شوند. این طراحی بر مبنای نوع موتور هر سشوار است. علاوه بر این در دسته‌بندی‌های دیگر می‌توان سشوارها را به انواع مختلفی همچون سشوار چرخشی، سشوار برس‌دار، سشوار مسافرتی، سشوار حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای، سشوار پایه‌دار و سشوار دیواری تقسیم بندی کرد. هر کدام از این سشوارها با توجه به کارکردشان می‌توانند دارای موتور AC یا موتور DC باشند.

دو دسته کلی موتور DC و AC سشوار

باید گفت که موتور سشوارها به دو دسته کلی AC و DC تقسیم می‌شوند. موتورهای DC به موتورهای سبک معروف هستند. آن دسته از سشوارهایی که دارای این نوع موتور می‌باشند نسبت به دسته دیگر از توان کمتری برخوردارند. به این دسته از سشوارها، سشوارهای خانگی گفته می‌شود. موتورهای AC معروف به موتورهای سنگین می‌باشند. این دسته از موتورها توان بالاتری نسبت به موتورهای DC دارند. موتورهای AC برای استفاده حرفه‌ای مناسب‌تر می‌باشند. این سشوارها معمولا در آرایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سشوارهای دارای موتور سبک یا DC

سشوارهای DC یا سشوارهای موتور سبک را می‌توان سالهای سال بدون هرگونه مشکلی استفاده کرد. این دسته از سشوارها نسبت به دسته مقابل از قدرت کمتری برخوردار هستند و همین مورد دلیلی است بر اینکه آسیب کمتری به موها وارد کنند. از همین رو ساقه مو و بافت مو با این سشوارهای خانگی سالم‌تر خواهند ماند. با این وجود اگر قصد استفاده خانگی از سشوار را دارید این دسته از سشوارها انتخاب مناسبی می‌توانند باشند.

در سشوارهای موتور سبک یا DCکاملا برعکس موتورهای AC می باشند. سشوارهایی که از این نوع موتور استفاده می کنند نسبت به سشوارهای حرفه ای دارای طول عمر کمتری می باشند. اما به دلیل اینکه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند چندین سال نیز دیرتر خراب می شوند. موتور این سشوارها کوچک تر است و دارای قدرت پرتاب باد کمتری می باشند. این نوع موتور DC کاملا یک تکه هستند و فقط پروانه را می توان از آن ها جدا کرد. موتور این سشوارها بر حسب نیاز کوچک یا متوسط طراحی می شود تا قدرت پرتاب در آن بیشتر گردد اما معمولا از پروانه بزرگ تر برای افزایش حجم پرتاب باد استفاده می کنند.

سشوارهای دارای موتور سنگین یا AC

موتور سنگین یا AC برای آرایشگاه می باشد و برای کاربرد حرفه ای می باشد. سشوارهایی که از این موتور استفاده می کنند دارای مزایای زیر می باشند:

  1. دارای عمر طولانی تری می باشند.
  2. قدرت بالاتری در پرتاب باد دارند.
  3. دارای دکمه جداگانه تنظیم سرعت می باشند.

این نوع سشوارها باید هر 6 تا 12 ماه یک بار تعویض گردند تا سرعتشان بالا رود. علاوه بر این، این موتورها دارای نوعی زغال مخصوص می باشند تا هسته سشوار را در مرکز نگه دارند. بسته به مقدار استفاده از سشوار موتور سنگین AC زغال آن بعد از مدتی به طور معمول 2 تا 3 سال تمام شود و برای تعویض زغال و روغن کاری آن باید به یک متخصص مراجعه نمود. موتورهای AC سشوار دارای 4 قسمت هستند:

  1. هسته
  2. بدنه
  3. زغال
  4. پروانه

در بدنه و هسته از آهن و سیم پیچی استفاده می شود و هیچ گونه آهنربایی در این نوع موتور وجود ندارد. با اوجود این بعد از روشن شدن دستگاه، موتور به دلیل متناوب بودن جریان برق بدنه موتور خاصیت آهنربایی پیدا می کند که در نهایت باعث می شود هسته به چرخش دربیاید و در نتیجه پروانه سشوار می چرخد و پرتاب باد اتفاق می افتد.

 

سشوارهای موتور سنگین یا به عبارتی،سشوارهای AC دارای قدرت بالاتری نسبت به سشوارهای DC هستند. این سشوارها استفاده حرفه‌ای‌تر دارند. از این رو میزان مصرف آن‌ها بسیار بیشتر است و به همین نسبت طول عمر بسیار بالاتری دارند. این سشوارها برای استفاده در آرایشگاه‌ها مناسب هستند اما برای استفاده خانگی نیز می‌توانند مورد بسیار ایده عالی باشند. این سشوارها سرعت پرتاب باد بالاتری دارند. به همین جهت نیز دکمه‌های متعددی برای کنترل آن بر روی بدنه سشوار تعبیه می‌شود. با استفاده از این دکمه‌ها شما می‌توانید سرعت و شدت باد خروجی از سشوار را تنظیم کنید.

تفاوت موتور سشوار DC و AC

همانطور که بیان کردیم موتورهای سشوارها به دو نوع AC و DC تقسیم می شوند. تفاوت این دو نوع موتور در این است که سشوارهای موتورسبک یا DC برای مصارف خانگی یا به اصطلاح غیر حرفه ای طراحی شده اند که این سشوارها دارای یک دکمه هستند که به طور همزمان قدرت باد و درجه حرارت را کنترل می کند و این موتورها مقاومت کمتری در روشن بودن طولانی مدت نسبت به موتورهای AC دارند. موتورهای AC یا همان موتورهای سنگین دو دکمه دارند که یکی برای درجه حرارت و دیگری برای کنترل قدرت باد می باشد. این گروه از سشوارها حرفه ای می باشند و به دلیل اینکه مقاومت بالایی دارند در مقابل روشن بودن طولانی مدت دارند، برای براشینگ و استفاده در آرایشگاه ها مناسب می باشند.

سشوار موتور AC یک موتور بزرگ و سنگین است که کارایی آن بین 1500 تا 2000، RPM می باشد. طول عمرشان نیز بین 700 تا 1200 ساعت می باشد. این سشوارها بی صداهستند وجریان هوای قدرتمند خارجی در آن برابر با سرعت خشک کنی آن ها می باشد. این سشوارها دارای قیمت گرانی می باشند.

سشوارهای موتور DC دارای موتور سبک تر و کوچک تر هستند ک کارایی آن ها بین 5000 تا 7000، RPM است. این سشوارها طول عمری بین 400 تا 700 ساعت دارند اما نسبت به سشوارهای موتور AC دارای سر و صدای بیشتری می باشند. البته باید گفت که نسبت به بسیاری از مارک های دیگر سر و صدای کمتری دارند. خشک کردن مو در آن ها با سرعت، کارایی بالاتری دارد. قیمت این سشوارها ارزان تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *