لباس نخی, معرفی

لباس نخی

گفتنی است که اصلا چیزی به اسم لباس نخی وجود ندارد. جنس الیافی که ما به نام نخی از آن یاد میکنیم، در واقع همان الیاف پنبه ای است. همه لباس ها، لباس نخی هستند، اما این نخ از الیاف گوناگون تهیه می شود. به صورت کلی جنس الیاف پارچه به دو گونه قابل تقسیم است: الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی شامل ریون، نایلون و پلی استر می شوند. گرچه این الیاف به ظاهر مقاوم و مانا به نظر می رسند اما پژوهش ها نشان داده اند که این مقاومت میتواند به قیمت سلامتی ما تمام شود! الیاف مصنوعی معمولا از دو ماده ی اساسی تفلون و فرمالدئید تشکیل می شوند که امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. همچنین مواد موجود در الیاف پلی استری، برای معده، کبد، ریه ها و پوست مضر اند. علاوه بر این، الیاف مصنوعی، برای کسانی که از عرق کردن در روزهای گرم سال متنفر اند، اصلا انتخاب خوبی نیست! چرا که جنس این الیاف خاصیت گرما سازی و حفظ حرارت دارد.

در عوض، الیاف طبیعی، بافتی است که در آن ویسکوز که ماده اصلی پنبه است، وجود دارد. اشکال قدیمی این الیاف مثل پشم و ابریشم، جایگاه تاریخی در پوشاک ایرانی دارند. امروزه هم، با استفاده از تکنولوژی های روز، شکل دیگر الیاف طبیعی یعنی الیاف پنبه ای و کتانی برای تولید انواع لباس نخی به کار گرفته می شوند. خاصیت دیگر این جنس از الیاف، تجدید پذیر بودن آنها و جذب و هضم آنها توسط محیط زیست عزیزمان است؛ چراکه خاستگاه اصلی این مواد از طبیعت، گیاهان و جانوران، می باشد.

از انواع این لباس های دوست داشتنی هم می توان به تی شرت ها، لباس های زیر، جین ها، مخمل های نخی راه راه، پارچه های راه راه نخی و پارچه های پنبه ای، شومیز، بلوز، تونیک و کتان اشاره کرد.

مزایای لباس نخی

 1. الیاف پنبه ای هادی گرما هستند و حرارت بدن را دفع میکنند و از این جهت بسیار خنک اند و برای استفاده در فصول گرم سال، مناسب.
 2. لباس نخی-پنبه به راحتی شسته و لکه گیری می شود.
 3. لباس نخی به دلیل دفع رطوبت بدن، مانع رشد باکتری ها و قارچ های پوستی می شود.
 4. جنس نرم و لطیف پارچه پنبه ای، خواب راحتی به شما عرضه می کند.
 5. پوست را تحریک و اذیت نمیکنند و باعث خارش نمی شوند.
 6. این جنس از پارچه آلرژی زا نیست. برای همین برای نوزادان، کودکان و افراد با جنس پوست حساس، این نوع از لباس پیشنهاد می شود.
 7. با دوام و مقاوم در برابر شست و شو های پی در پی اند.
 8. در برابر ساییدگی مقاوم اند.
 9. لباس نخی سبک است و برای استفاده بعنوان لباس خواب، لباس زیر، تیشرت و لباس ورزشی مناسب اند.

معایب لباس نخی

 1. پس از شستشو اگر خوب خشک نشوند، بوی عرق بدن در آنها باقی میماند.
 2. لباس نخی خاصیت انقباض دارد. یعنی پس از شستشو آب میرود و کوچکتر از سایز معمول می شود. برای همین هنگام خرید بهتر است یک سایز بزرگتر را انتخاب کنید.
 3. لباس نخی به راحتی چروک می شود. برای همین بهتر است پس از هربار شستشو یکبار اتو بزنیدشان.
 4. گرانتر بودن لباس نخی نسبت به سایر البسه

نگهداری از لباس نخی

 1. هنگام شستشوی لباس، از آب سرد (زیر۳۰ درجه) استفاده کنید.
 2. بعد از شستشو، لباس را کمی و به آهستگی کش بدهید تا به شکل اولیه خود برگردد.
 3. برای خشک کردن این الیاف، بهتر است از دمای طبیعی و یا نور خورشید استفاده کنید.
 4. اگر لباس نخی شما پس از شستشو با ماشین، دچار انقباض شد، شستن دوباره آن در آب سرد و با دست میتواند مفید باشد.
 5. لباس های نخی پس از شستشو نیاز چندانی به اطو کشیدن ندارند؛ البته در حالی که پس از شستشو آنرا کمی بکشید و در برابر نور طبیعی خشک کنید.
 6. بهتر است این جنس از الیاف را هنگامی که هنوز کمی رطوبت دارند، اطو کنید. اگرچه استفاده از اطو بخار هم کارساز است.
 7. مطمئن شوید لباس نخی را حتما پس از خشک شدن به صورت کامل، تا کنید.
 8. لباس را پشت و رو بشورید.

تشخیص لباس نخی از انواع مصنوعی 

متاسفانه برخی از فروشندگان پوشاک، لباس های با الیاف مصنوعی را به جای الیاف طبیعی و پنبه ای، تحت عنوان لباس نخی میفروشند تا اگر شکایتی هم شد، دروغ نگفته باشند و بگویند: خب از نخ دوخته شده!

گرچه شناسایی جنس الیاف لباس بیشتر یک راه تجربی است. راه هایی برای تشخیص لباس های نخی-پنبه ای از سایر اجناس وجود دارد که با دانستن آنها قادر خواهید بود پوشاک مطلوب خود را به راحتی انتخاب کنید.

اگر باتجربه باشید، با دست کشیدن روی جنس پارچه میتوانید پی به این ببرید که پلاستیک است یا نخ یا هردو؛ در غیر این صورت میتوانید تکه ای از نخ لباس را (البته اگر اضافه بود، لازم به کندن نیست!) جدا کرده و بسوزانید. اگر دود سیاه بود و نخ در خود جمع شد، از الیاف مصنوعی است و اگر پودر شد و دود سفید داشت، آن لباس نخی خالص است.

امروز، دنیا بیشتر از هر وقت دیگری از پنبه که فیبر طبیعی است استفاده میکند و دلایل محکمی برای این کار دارد. کشت پنبه و به عمل آوری آن در یک تی شرت یا پیراهن، حتی به ما امکان استفاده از باقی گیاه پنبه برای  تولید مواد غذایی و کاغذ را میدهد. تجدید پذیری منابع اصلی این پوشاک و کاربرد بهینه آن، به همراه دوام و راحتی اش، موجب شده تا لباس نخی-پنبه ای، طرفداران زیادی در تمام دنیا برای خودش دست و پا کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *