جاروبرقی, معرفی

نکات مهم هنگام خرید جاروبرقی

راهنمای خرید جاروبرقی

با اینکه نظافت و تمیزی و آراستگی منزل در میان خانواده های ایرانی اهمیت بسیاری دارد اما مرتب و تمیز بودن منزل برای برخی افراد کاری زمان ر و خسته کننده است. سالهای زیادی است که لوازمی همچون، جارو برقی، بخار شوی و غیره برای برطرف کردن این مشکلات ساخته شده اند که عضوی جدا نشدنی از لوازم منزل هستند.

 

وقتی با جاروبرقی باکیفیت کار می‌کنید، حس تمیزی فرش و زمین خانه کاملا به شما منتقل می شود. حتی برخی می‌گویند که استفاده از جاروبرقی خوب می‌تواند در تمیز دیده شدن فرش‌ها نیز تاثیر‌گذار باشد. اما ما در میان لوازم برقی خانگی معمولا کمتر توجهی به این کالا در خانه داریم. چراکه ظاهر جاروبرقی و میزان کشش آن برای ما اهمیت بیشتری دارد. آیا این دو تنها فاکتورهای مهم در خرید جاروبرقی هستند؟

توان موتور

عملکرد جاروبرقی بستگی زیادی به توان موتور آن دارد. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید، توان موتور جاروبرقی است.اغلب جاروبرقی ها دارای توان 1400 تا 2500 وات هستند. توان بالا نشان دهنده قدرت بیشتر جاروبرقی است. توان موتور 1700 تا 2000 وات برای مصرف معمولی کافی است.

 

توان مکش

علاوه بر توان موتور، توان مکش جاربرقی بسیار اهمیت دارد، به همین دلیل در فهرست مشخصات فنی جاروبرقی، همیشه دو عدد ذکر می شود، به طور مثال اگر (300/1400) در مشخصات فنی جاروبرقی نوشته شده باشد، یکی به معنای قدرت موتور و یکی توان مکش جاروبرقی را نشان می دهد.

وزن

برخی از جاروبرقی ها دارای وزن بدن یا لوله سنگینی هستند که کار نظافت را دشوار و خسته کننده می کنند و به مرور به دست، کمر و سایر اعضای بدن آسیب می زند. بنابراین هنگام خرید باید به وزن جاروبرقی توجه کنید.

 

کیسه جاروبرقی

برخی افراد هنگام خرید به کیسه دار بودن یا نبودن کیسه جاربرقی اهمیت می دهند. هر کدام از آنها طرفداران و مخالفانی دارد. یکی از ویژگی های جاروبرقی های کیسه دار امکان تعویض کسیه آن هنگام پر شدن است که البته در دراز مد هزینه های مالی زیادی برای مصرف کننده ایجاد می کند. به همین دلیل می توان جاروبرقی های بدون کیسه را منبعی برای ذخیره هزینه های زمانی و مالی در نظر گرفت. از سوی دیگر تعویض فیلتر جاروبرقی های بدون کیسه هزینه ای است که از دید افراد پنهان می ماند چرا که این نوع جاربرقی ها دارای فیلتر قدرتمند و بانفوذپذیری بسیار کم در برابر ذرات گرد و غبار هستند و در طولانی مدت کارآیی خود را از دست می دهند که باید هر چند وقت یکبار عمل تمیز کاری فیلترها را انجام داده و یا در صورت امکان تعویض شوند.

فیلتر تصفیه کننده هوا

در بعضی از انواع جاروبرقی ها چند فیلتر تصفیه کننده تعبیه شده است تا با جذب ذرات گرد و غبار، از بازگشت دوباره آن ها به هوا جلوگیری کنند. این قابلیت چنانچه در یکی دیگر از مطالب قبلی نمناک هم گفته شد بیشتر برای افرادی مناسب است که مبتلا به آلرژی، آسم و سایر حساسیت ها و بیماری های تنفسی هستند. به عنوان مثال یکی از فیلترهای جدید فیلتر 4 لایه هپا (HEPA) است میزان گرد و غبار و آلودگی هوا را در هنگام جارو کردن بسیار کاهش می دهد و هوای خروجی از جاروبرقی را تصفیه می نماید.

در فیلتر برخی از جاروبرقی ها از فن آوری پودر نقره (Nano silver) استفاده شده است که از ایجاد بوی بد، رشد باکتری ها و بروز آلرژی در هنگام استفاده جلوگیری می کند.

 

نشانگر وضعیت کیسه

هنگامی که ظرفیت کیسه جاروبرقی پر شود و نیاز به تعویض باشد، نشانگر وضعیت کیسه شم را آگاه می کند بنابراین نیاز به باز کردن مخزن و بررسی پر بودن کیسه وجود ندارد، همچنین از پر شدن اضافی و فشار به موتور جاروبرقی جلوگیری می شود.

چرخ جارو

برخی از جاروبرقی ها دارای دو چرخ بزرگ و یک چرخ کوچک با قابلیت گردش دارند، اندازه چرخ ها به انعطاف پذیری دستگاه و جارو کردن آسانتر بستگی دارد. جارو برقی در هنگام استفاده مدام از یک جهت به جهت دیگر حرکت داده می شود بنابراین باید به راحتی حرکت کند.

لوله تلسکوپی

اگر طول لوله جاروبرقی کوتاه باشد منجر به آسیب های مفصلی خواهد شد، زیرا حین کار مجبور می شوید که بدن خو را به سمت پائین خم کنید. از سوی دیگر لوله های بلندتر از دو متر نیز موجب کاهش قدرت مکش جاروبرقی می شوند. مزیت لوله های تلسکوپی، تنظیم طول آن متناسب با قد خودتان است.

طول سیم

طول سیم نباید کوتاه و غیراستاندارد باشد، زیرا مجبور می شوید که به طور مرتب سیم را از یک پریز برق به پریز دیگر وصل کنید. اندازه استاندارد برای طول سیم، 6 تا 9 متر است.

فاکتورهای کلیدی برای خرید جاروبرقی

در مجموع اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، یک جاروبرقی باید به ویژگی های زیر را دارا باشد:

مجهز بودن به فیلتر هوا

لوازم جانبی متنوع

موتور قوی

قدرت مکش بالا

کیسه با حجم بالا

میزان صدای جاروبرقی

جاروبرقی با لوله تلسکوپی

طول مناسب سیم

مانورپذیری

مصرف انرژی پایین

صدای جاروبرقی

چرخ‌های جاروبرقی

لوازم جانبی و نمایندگی فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *