بخارگر, راهنما

کاربرد، معایب و مزایای استفاده از بخارگر یا اتوبخار ایستاده 

بخارگر به نام اتو بخار ایستاده نیز شناخته می‌شود. بخارگر یا اتو بخار ایستاده یک راه مناسب برای از بین بردن چین و چروک لباس است. زیرا با گرم کردن آبی که درون مخزنش وجود دارد، آن را تبدیل به بخار کرده و از طریق سری‌‌های مختلفی که برای خروج بخار تعبیه شده، الیاف لباس را شل کرده و چین و چروک را از بین می‌برد. بخارگر‌ها در مقایسه با اتو بخار، استفاده کمتری دارند اما بسیار سریع و آسان خطوط لباس را صاف می‌کنند.

درست اتو کردن به مهارت و تجربه فراوان نیاز دارد و برای یادگیری بسیاری از تکنیک‌ها باید صبر پیشه کرد. اما استفاده از بخارگر بسیار آسان است. فقط کافیست سر بخارگر را گرفته و آن را از پایین به بالا حرکت دهید و بگذارید بخار کارش را انجام دهد. اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که بخارگر به شما خط اتو نمی‌دهد، اگر برای شلوار و لباس خود خط اتو می‌خواهید باید از اتو استفاده کنید.

مزایای بخارگر

استفاده از بخارگر در زمان شما صرفه جویی خواهد کرد. دیگر لازم نیست برای اتو کشیدن لباس خود را صاف روی میز اتو پهن کنید و اتو را چندین بار روی سطح لباس بکشید. لباس را آویزان کرده و سری بخار را روی پارچه بکشید. این حرکت فرایند اتو زدن را برای شما سریع‌تر می‌کند و باعث می‌شود در زمان صرف جویی کنید.

بخارگر فقط برای صاف کردن خطوط لباس نیست، می‌توانید تخت خواب و پرده را نیز با آن تمیز کنید، زیرا بخار درون مخزن دستگاه آنقدر داغ است که بتواند میکروب‌های آنها را از بین ببرد.

معایب بخارگر

همانطور که اشاره کردیم دستگاه بخارگر می‌تواند چین و چروک روی لباس را صاف کند اما نمی‌تواند خط اتو روی لباس بیاندازد. علاوه بر این صاف کردن خطوط عمیق با بخارگر کار دشواری به حساب می‌آید، ممکن است ظاهر لباس عاری از هرگونه خطی باشد اما وقتی آن را جلوی نور خورشید بگیرید این چروک به وضوح قابل مشاهده باشد.

برای بخار دادن به لباس‌ها باید بخارگر را در دستان خود نگه دارید، این امر می‌تواند برای شما بسیار خسته کننده باشد، به خصوص اگر لباس‌های زیادی برای اتو دارید. پس به وزن بخارگر و البته میزان و ظرفیت مخزن آن توجه کنید.

طرز استفاده از اتوی ایستاده یا بخارگر

هنگام بخار دادن پارچه‌های ظریف با احتیاط عمل کنید. پارچه‌هایی از جنس ابریشم خالص و یا مخمل باید با احتیاط بخار ببینند. برای لباس‌های معمولی سری بخارگر را به لباس می‌چسبانید اما بهتر است برای لباس‌های ابریشمی سری بخارگر را از لباس چند سانت فاصله دهید.

حالا وقت آن رسیده است که به سراغ بخارگر خود بروید. آب سرد را درون مخزن بخارگر بریزید و از نصب درست آن اطمینان حاصل کنید، اگر مخزن را به خوبی سر جایش قرار ندهید ممکن است به قسمت‌های دیگر بخارگر نشت کند. فرایند گرم شدن آب اتو بخار ایستاده در حدود دو الی سه دقیقه طول می‌کشد. اجازه دهید بخارگر با تمام توان خود آب را گرم کند تا بهترین نتیجه را بگیرید. قبل از اینکه سری بخارگر را به لباس بچسبانید دکمه بخارگر را فشرده و ببینید که چه میزان بخار می‌کند.

لباسی که می‌خواهید بخار ببیند را آویزان کنید. بیشتر مدل‌های بخارگرهای ایستاده دارای قلابی برای آویزان کردن لباس هستند اما اگر اتو بخار ایستاده شما این قابلیت را ندارد کافیست آن را به سادگی روی چوب لباسی انداخته و بعد به دستگیره در کمد و پشت صندلی آویزان و فرایند بخار زدن را شروع کنید.

سری بخارگر را در قسمت‌های بالایی لباس قرار داده و به آرامی از بالا به پایین بکشید، نیازی نیست فشار زیادی به سری اتو بخار وارد کنید. بخار به آرامی چین و چروک‌ها را برطرف خواهد کرد. اگر با پارچه‌ای بسیار چروک طرف هستید، سری بخارگر را به زیر و داخل لباس برده و بخار دهید. اگر پارچه شما تزئینات خاص و طرح و نقشی دارد سری بخار را با چند سانت فاصله از پیراهن قرار دهید.

بعد از اینکه با بخار چروک لباس‌ها را گرفتید، لباس شما کمی مرطوب است باید اجازه دهید لباس خشک شود. همچنین ممکن است در برخی نقاط لباس احساس خیسی کنید این طبیعی است و اختلالی در عملکرد بخارگر شما ایجاد نشده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *